Bebeklerin en büyük sorunları yaşadığı alan olan banyoya, daha kolay alışmasını sağlamak için onunla beraber hareket edebilirsiniz. Attığınız her adımda onu bilgilendirerek daha rahat ve aklında soru işareti kalmadan eğlenmesini de sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz için asıl önemli olan şey bir anda üzerinde ki kıyafetleri çıkartarak suyun altına girmektir. Ortamın sıcaklığı suyun sıcaklığından bile daha fazla önem taşıdığı için bebeğinizi banyoya sokmadan önce içeriyi ısıtmaya gayret etmelisiniz.

Aynı zamanda onunla konuşurken, karşınızda olgun birisi varmış gibi davranarak, ciddi bir şekilde ikili diyalog içerisinde bulunmanız ona verdiğiniz değeri anlamasını sağlayacaktır.

Banyoyu daha eğlenceli hale getirmek amacıyla oyuncak bir ördek de tercih edebilirsiniz. Hatta özellikle banyo için tasarlanan bazı oyuncakları kullanmasına izin verebilirsiniz.

Vücut ısısını ayarladıktan sonra, onu hemen sabunlama malısınız. Bırakın o ne yapmak istiyorsa bir süre özgürce yapsın. Sonrasında ise yavaş yavaş suyu köpürtmekle işe koyulabilirsiniz. Dikkat etmeniz en gereken en önemli konu ise tercih ettiğiniz şampuan olmalıdır. Şampuan kesinlikle göz yakmayan bebek şampuanları olmalıdır. Bu şampuanlar hem cildinin dengesini sağlarken aynı zamanda da onu daha da mutlu etmektedir.

Onunla banyo içerisinde oyun oynamak ve su ile oyun oynamasını sağlamak da oldukça büyük bir önem taşıyan etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı bilgilere dayanıldığında çocukken bebeklerin banyo alışkanlıkları nasılsa büyüdüklerinde de aynı alışkanlığa sahip oldukları belirlenmiştir. Bu yüzden onu bu yaşlarında banyo yapma alışkanlığına alıştırmanız gerekmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Yorum Yap