Bebeğinizin tırnakları sizin tırnaklarınızdan daha yumuşak, kırılgan ve esnek olsa da keskin olduklarını unutmamalısınız. Yeni doğan bebeğiniz kaslarına hakim olamadığı için kendi yüzünü veya sizin yüzünüzü sık sık çizebilir. Bu nedenle gerekli sıklıkta bebeğinizin tırnağını kesmelisiniz ya da eldiven giydirmelisiniz. Fakat eldiven geçici bir çözümdür. Ne kadar endişe etseniz de çok güç bir şey değildir.

Küçük bebeğinizin tırnakları hızla uzadığı için haftada birkaç kere kesmeniz gerekebilir. Ancak ayak tırnakları için aynı hızla uzamadığı için çok sık kesmeni gerekmeyecektir.

Bebeğinizin tırnaklarını kesmek için en uygun zaman uykuda olduğu anlardır. Ya da banyodan yeni çıktığı zamanlarda da tırnaklarını kesebilirsiniz çünkü o anlarda tırnakları çok yumuşak olacaktır. Genellikle 1 yaşını geçen çocuklar tırnaklarını kestirmek istemeyeceklerdir, tırnaklarını vücutlarının bir parçası olarak göreceklerdir. Tırnak kesme işlemini özellikle uyurken yapmanız sizi bu sorunlardan kurtaracaktır. Tırnak kesme işlemini iki güne yayarak bir elinin tırnaklarını bir gün, diğerininkini ikinci gün kesebilirsiniz. Bebeğinizin tırnaklarını keseceğiniz ortamın yeterince ışık alıyor olmasına dikkat etmelisiniz ve kesinlikle bebekler için üretilmiş tırnak makaslarını kullanmalısınız. Bebeğinizin ellerini sabit tutarak, parmak uçlarını bastırarak ve derisini kesmemeye dikkat ederek tırnaklarını kesebilirsiniz.

Bebeğinizin el tırnaklarını yapısına uygun olarak kavisli keserken, ayak tırnaklarını düz şekilde kesmelisiniz. Eğer bebeğiniz bir türlü rahat durmuyorsa mutlaka yanınızda yardımcı biri olmalı ve bebeğinizi oyalamalıdır. Eğer yanlışlıkla parmağını kesecek olursanız telaşa kapılamayın ve kanayan kısmı bir bezle sarın. Zaten kanama birkaç dakika içinde duracaktır.

Bebeğinizin tırnağı kendiliğinden yırtılırsa, yaralanmasına neden olmayacak şekilde düzeltmelisiniz. Parmağını sürekli emip dişleyen bebeğinizin bazen tırnak altında kan da birikebilir. Bu durumda doktorunuza başvurun, çünkü toplanan kanın boşaltılması gerekir. Parmağında kızarıklık ve ağrılı şişlik olursa, enfeksiyon gelişebilir, bu durumda da doktorunuza başvurun.

Paylaş

Yorumlar

Yorum Yap