Bu blog yazımızda Elma sirkesi'nin 10 önemli faydasından bahsedeceğiz. Elma sirkesi hem vücuda hem de saç bakımda çok büyük rolü vardır. Makalemizde daha detaylı bir şekide göreceğiz.

 1. Saç durulama:
  Sert şampuanlardan uzak durun ve saçınızı elma sirkesiyle durulayın. Karbonatın devamı olarak elma sirkesi kullandığınızda, saç telleriniz daha parlak olur, saç kırıklarınız azalır ve saçınızın üst katmanını örter. Ayrıca sirke yeni saçların çıkması için saç derinizi harekete geçirir.
 2. Sedef hastalığı ve sivilcelere karşı:
  Sedef hastaları iltihabı azalttığı için elma sirkesini tercih ederler. Bir parça pamuğun üzerine birkaç damla elma sirkesi dökün ve lekeleri en aza indirmek ve sivilceleri önlemek için yüzünüzün T bölgesine ya da diğer kurumuş bölümlerine sürün.
 3. Ağız gargarası:
  Elma sirkesini suyla karıştırın, sonra ağzınızın içinde dolaştırın. Bu antiseptik dişlerinizin üzerinde biriken plakları parçalaycak ve bakterilerin neden olduğu ağız kokusunu geçirecektir.
 4. Yüz maskesi:
  Elma sirkesiyle kili eşit miktarda karıştırdığınızda harika bir maske oluşturabilirsiniz. Bu cilt temizleyici maskeyi yüzünüze uygulayın ve gözeneklerinizin derinlemesine temizlenmesi için ılık suyla durulamadan önce 10-15 dakika bekleyin
 5. Banyo solüsyonu:
  Bir küvet dolusu ılık banyo suyuna birkaç kapak dolusu elma sirkesini dökün. Bu karışım toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardım edecek, geriye temizlenmiş ve nemlendirilmiş bir cilt bırakacak.
 6. Siğil çıkarıcı:
  Siğillerinizden cerrahi olarak kurtulmaya ayıracak paranız yok mu? Bir parça pamuğu elme sirkesinin içinde bekletin ve siğilin üzerine bu ıslanmış pamuğu koyun ve bir bandajla bağlayın. Gece boyunca bu şekilde kalsın sabah bandajı çıkarın. Bunu bir hafta boyunca sürekli uygularsanız, sonucu görünce şaşıracaksınız. Siğiliniz kururken deriyi koparmayın.
 7. Ayak suyu:
  Elma sirkesini ağrıyan ve şişmiş ayaklarınızı dinlendirmek için de kullanabilirsiniz. Bu özellikle hamileler, koşucular, yüksek topuklu ayakkabı giymeyi sevenler ve sandalet giyenler için hemen rahatlama ve iyileşme sağlar.
 8. Güneş yanığı tedavisi:
  Bazı insanlar yanana kadar güneşte uzanmayı tercih etse de güneş cildiniz için zararlıdır. Ağrıyı ve cildinizin soyulmasını iyileştirmek için elma sirkesinin içinde ıslanmış bir kumaşı güneşten yanan bölgelere sürün.
 9. Yaşlılıkta ortaya çıkan lekeler ve varisler:
  Birçok kadın suyla birlikte elma sirkesi içmenin genç görünen bir cilt sağladığını iddia ediyor. Fakat, yaşlanma lekeleri veya varikosel gibi yaşlanma belirtilerini durdurmanın bir yolu da gece yatmadan önce bu bölgelere biraz sirke sürmektir.
 10. Deodorant:
  Elma sirkesinin kokusu çok kötü olabilir, ancak elma sirkesi koltuk altı kokusunu bastırıyor. Parmaklarınızın arasına çok az bir miktar elma sirkesi alıp ve koltuklarınızın altına sürün. Doğal bir deodorant elde edeceksiniz.
Paylaş

Yorumlar

Yorum Yap