Beslenmenin Önemi
Bodybuilding yada Fitness'da en önemli unsur beslenmedir. Beslenme olmadan bir yere varmak imkansızdır.
Temel amacınız Kas geliştirmek ise beslenmenizde protein eksik olmasın. Unutmayın ki kasların yapı taşı proteindir.
Sadece antrenman yaparak değil düzgün ve yeterli olarak beslendiğinizde de kaslarınızı muhteşem ölçüde geliştiğini göreceksiniz. Alacağınız protein de % 80 oranında hayvansal protein olmalıdır. Yoksa gelişim daha az olur

Nasıl Beslenmeliyiz
İlk önce kendinizi kilo boy oranı olarak bi ölçmeniz gerekmektedir. Kilonuzla boyunuzu ölçtü iseniz Zayıflama yada kilo alma diyetlerine başlamalısınız. Kilo almak için En önemli etken aldığınız kalori miktarını arttırmaktır. Eğer zayıflamak istiyorsanız da aldığınız kalori miktarı azalmalıdır. Aksi takdirde daire çizer gibi yerinizde sayarsınız.

Zayıflar nasıl beslenmeli
Temel amaçları fazla kalori almaktır bu kalorinin %15 i proteinden %25 i yağlardan %60 ıda karbonhidrattan gelmelidir. Eğer kas ağırlıklı kilo almak istiyorsanız protein miktarını biraz azaltmalısınız.
Sizin için en ideal beslenme:
Sabah öğle akşam yemeklerinde proteini bol olan yemekler yemelisiniz. Ara öğünlerde devamlı enerji sağlayacak kompleks(kaliteli) karbonhidratlı yemekler yemelisiniz. Aksi takdirde zayıflarsınız.
Antrenmandan sonra mutlaka protein ve karbonhidrat almalısınız kaslarınız hızlı olarak onların içindeki proteini emerek onarımı başlatır.

Kilolular nasıl beslenmeli
Kilolu kimseler kalorilerini düşürüp besinlerinde protein ağırlıklı beslenmelidir. Aksi takdirde tekrar yağ depolamaya devam ederler. Kardiyodan önce bir miktar çikolata kan şekerlerini düzenler. Antrenmandan sonra yağı az proteini çok besinler almalıdırlar. Şeker vb. İhtiyaçlarını meyvelerden gidermeliler. En önemlisi 3 beyaz olarak nitelendirilen un tuz şekerden uzak durmalılar.

Günlük protein ihtiyacı nedir
Normal bir insanın vücut ağırlığının 1.2- ila 1.5 katı arası protein alması gerekir
Orta derece vücut geliştiren birinin vücut ağırlığının 1.6-.1.9 katı protein alması gerekir
Profesyonellerin vücut ağırlığının 2.0-2.5 katı protein alması gerekir
Örnek. 100 kg profesyonel vücut geliştirmeci nin protein ihtiyacı 100x2.5=250 gr protein

Yememeniz gereken besinler
Kesinlikle uzak durmanız gereken besinler Hamur işleri aşırı yağlı yemekler. sindirimi ağır bol şekerli besinler den uzak durmalısınız Alkol gazlı içecekler den de uzak durmalısınız.

Paylaş

Yorumlar

Yorum Yap