Rüya nedir?
Rüya, uykunun genel ve karakteristik özelliklerinden biri olup, uykunun hızlı göz hareketi (REM) adlı evreleriyle yakından ilişkili bulunan, görsel ve işitsel algı ve duygulardır.

Rüyaların Süresi
Rüyalarda yaşananlar inanılmayacak kadar hızlı gelişir. Bir kaç dakikalık rüya esnasında bile çok uzun sürdüğünü sanılan garip, şaşırtıcı ve çok değişik olaylar birbirlerini izler, bu nedenle rüyada zaman kavramı oluşmaz. Ancak zaman kavramını, uyandıktan sonra beyinin öğretileri ve alışkanlıkları doğrultusunda saptadığımız bir anlar toplamıdır.
Bilimadamları rüyanın süresi üzerinde kesin bir sonuca varamamışlardır. Bir kısmı rüyaların sadece birkaç saniye sürdüğünü iddia ederken, diğer bir kısmı da saatlerce devam eden rüyaların olduğu fikrindedir. Bu tartışmalar sırasında Dr. B. Klein adında Amerikali bir bilimadamı bir araştırmaya başlamış ve gönüllü olarak seçtiği kişileri hipnotize ederek uyutmaya başlamıştır ve belli bir süre sonra uyandırıp rüyalarını dinleyerek, bir rüyanın 20 saniyeyi geçmeycek kadar kısa sürdüğünü belirlemiştir. Dr. Klein'ın sürdürdüğü bu araştırmanın sonunda en uzun rüyanın 90 saniyeyi geçirmediği ortaya çıkmıştır.

Rüya Türleri

 1. Psikofizyolojik Kaynaklı Rüyalar (alelade rüyalar)
 2. Fiziksel kaynaklı rüyalar
 3. Kimyasal kaynaklı rüyalar
 4. Psişik kaynaklı ya da paranormal rüyalar
 5. Telepatik rüyalar
 6. Durugörü rüyaları
 7. OBE ya da şuur projeksiyonu (astral seyahat) rüyaları
 8. Haberci rüyalar
 9. Uyarıcı rüyalar
 10. Prekognitif rüyalar
 11. Bilgilendirme amaçlı rüyalar
 12. Bedensiz varlıklarla kurulan irtibatlardan kaynaklanan rüyalar
 13. Serbest hafıza rüyaları
 14. Prekognitif rüya
 15. Yaratıcı rüya
 16. Lüsid rüya

Rüyaların yorumlanması
Aynı rüya farklı zaman ve yerlerde görülürse, bunun yorumu da farklı olur. Bazen aynı rüyayı değişik insanlarda görebilir, ancak her insanın ruhu ve manevi dünyayı anlayışı, yaşamı farklıdır. Bundan dolayı da yorumu özünden bir şey kaybetmese bile yorumu ve yansıması farklı olur. Zaman zaman başkaları ile ilgili rüyalar da görebiliriz; bizi hiç ilgilendirmeyen bir rüya, bir başka yakınımızı ilgilendirebilir. Rüyaları yorumlarken tarafsız olmak, duygulara kapılmamak, karamsarlaşmamak gerekir. Bu arada rüyada sadece bir şekil veya olayı değil, her şeyi birlikte yorumlamalıdır. Rüyadaki renkler de büyük önem taşır. Rüyada görülen bazı insanlar tanıdıksa, adlarına da dikkat edilmelidir. Bu adların anlamları da yaklaşan bir durumu haber verebilir.

Sözlükte "rüya" ne anlama gelmektedir?

 1. Düş
 2. Gerçekleşmesi olanaksız durum, hayal.
 3. Gerçekleşmesi beklenen ve istenen şey, umut.
Paylaş

Yorumlar

Yorum Yap