Malzemeler:

Köfteler için:
750g köftelik bulgur (düğürcek diye de biliniyor)
250g yağsız kıyma
1 orta irilikte soğan
1 yeşil biber
1 ufak kırmızı biber
Yarım kaşık salça (köfteyi kırmızı seviyorsanız daha çok salça)
2 yumurta
Tuz / azıcık karabiber
1 yemek kaşığından az un
İç malzeme:
1,5 kilo orta yağlı kıyma
2 orta boy soğan
3 yeşil biber
Domates
Salça
Baharat (tuz / karabiber / kırmızıbiber / kimyon..)
1 bardak ceviz

Tarif:

 1. Öncelikle iç malzemeyi hazırlayalım. Kıymayı tencerede kavuralım.
 2. Soğanları incecik doğrayalım. Kıyma tel tel olunca, yani iyice kavrulup topaklanma kalmayınca soğanı kıymaya ilave edelim.
 3. Yeşil biberleri incecik kıyıp soğana ilave edelim.
 4. Bunlar iyice kavrulunca üzerine ince kıyılmış domates, salça ve baharatları ilave edip iyice pişirelim.
 5. Cevizi bıçakla doğrayalım. Havanda ezilir ya da robotta çekilirse cevizin yağı çıkıyor ve acımsı bir tat kalıyor. Doğranmış cevizi iç malzemeye ekleyip karıştıralım.
 6. Hazırladığımız içi buzluğa koyup donduralım. Köfteleri doldurmadan önce donmaya çok yaklaşmış ya da çözülmeye yeni başlamış harçtan kullanalım. Böylece doldurma işlemi daha kolay ve temiz oluyor.
 7. Gelelim köfteler için hamurun hazırlığına. Soğanı blendardan geçirip bekletelim. Bu arada biberleri blendardan geçirelim.
 8. Soğan bekleyip suyu çıkınca sıkarak soğanı suyundan ayırın. Sıkılmış soğan, çekilmiş biberler ve kıymayı bulgura katın. İyice karıştırın.
 9. Robotunuz varsa robotla yoksa elle hamuru, su ekleyerek yoğurmaya başlayın. Yumuşak bir hamur elde edilecek, ama cıvık olmayacak.
 10. Bu aşamada hamura 2 yumurta kırıp tuz ve azıcık karabiber ilave ederek yoğurmaya devam ediyoruz. Hamur macunsu bir hal almalı.
 11. Son aşamada hamura 1 yemek kaşığından az un ilave ediyoruz. Yoğurmaya devam ederek, ne çok katı, ne çok cıvık, macun kıvamlı hamuru elde edelim.
 12. Hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeleri avucumuzun içine alıyoruz, işaret parmağımızla ortasını delip bezeyi çeviriyoruz. İki parmakla içini şekillendirip ortasına kıymayı koyuyor ve bezenin ağzını kapatıyoruz. Üzerine hafif bastırıp köfteye tombik bir disk şekli veriyoruz.
 13. Kaynayan suya köftelerimizi atıp haşlıyoruz. Pişen köfteler su yüzeyine çıkarlar. Şimdi bu aşamada 3 ayrı yeme şekli seçilebilir.
  • sade
  • tereyağını kızdırıp köfteleri buna batırmak ve bu şekilde yemek (bu da çok lezzetli oluyor)
  • köfteleri yumurtaya bulayıp derin yağda kızartmak (fotoğrafta görülen köfteler bu yöntemle hazırlandı)
Paylaş

Yorumlar

Yorum Yap