Malzemeler:

Hamur için:
4 yumurta
Un (miktarı siz ayarlıyorsunuz ama 5 bardak kadar..)
Su
Tuz (1 tatlı kaşığı kadar)
Pişirmek için:
Pirinç (1 fincan)
Erişte (2-3 kase)
Tereyağı

Tarif:

  1. Erişte yumurtasız da yapılabilir ama yumurtalısı daha lezzetli geldi bana. Yoğurma kabına yumurtaları kırın. Üzerine azar azar un ekleyip suyla da yumuşatarak kulak memesinden daha sert bir hamur hazırlayacağız. Mantı hamuru gibi olacak. Tuzunu hamurun tadına bakarak atmakta fayda var aslında.
  2. Hamuru 8 pazıya yani el büyüklüğünde bezelere ayırıyoruz. Un yardımıyla bezeleri kalınca yufka olacak şekilde açıyoruz. Kibrit çöpü kalınlığında olabilir.
  3. Bunları üst üste koyup 3-4 santimlik şeritler halinde kesiyoruz. Tepsiye dağınık olarak koyup fırında çok az, pembeleşsin diye pişiriyoruz. Kısa süre fırında kalıp çıkan erişteler artık hazır. Bunu yapmayıp direk hamuru kurutmak da bir yöntem. Biz fırınlanmışının lezzetini seviyoruz. Pişirmek:
  4. Tencereye suyu koyup az tuzla kaynatıyoruz. İçine pirinci döküp birkaç taşım kaynatıyoruz. Pirinç yumuşamaya başlayınca erişteyi suya atıyoruz ve ikisini birlikte pişiriyoruz, aynı makarna haşlar gibi.
  5. Pirinçli eriştenin suyunu süzüyoruz. Bir tavada tereyağı kızdırıp eriştenin üzerine dökerek iki kaşık yardımıyla havalandırarak yemeği karıştırıyor ve servis ediyoruz.
  6. Afiyet olsun.

Paylaş

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Yap